KŘESŤANSKÉ VÁNOCE 2018
Jak uvádí publikace o dějinách Ostravy, bývala slavnost sv.Prokopa nejen největším svátkem horníků a hutníků, ale i všech obyvatel Ostravy. Slavnosti začínaly průvodem, který směřoval k hlavnímu náměstí (Masarykovo náměstí). Tady se konala velká polní mše u polního oltáře postaveného před morovým sloupem.
Stavba a vývoj katedrály Božského Spasitele je úzce spojena s vývojem hornictví a hutnictví na Ostravsku. Prudký nárůst počtu obyvatel Ostravy v 19. století, který byl spojen s rozvojem těchto oborů, si vyžádal i stavbu nového velkého kostela. Už v průběhu jeho stavby se na jeho financování podílely důlní a hutní podniky, ale i hornické a hutnické spolky. V interiéru kostela jsou:
Boční oltáře sv.Barbory a sv.Prokopa byly věnovány hornickými spolky z dolů Hlubina, Karolina a Šalomoun.
4.července 2013 jsme si připomenuli v ostravské katedrále Božského Spasitele patrona horníků a hutníků svatého Prokopa mší svatou v 18.00 hodin, která byla svěcena za horníky a hutníky. Po mši svaté byla komentovaná prohlídka katedrály se zaměřením na vazbu katedrály s horníky a hutníky. Na závěr bylo na faře malé občerstvení.
Plakát ve formátu pdf stáhněte zde>>>
Podívejte se jak slaví svátek svatého Prokopa horníci v Příbrami Podrobnosti zde>>>