Rozhovor:
„ Paní a co to tu vlastně je? Nějaký koncert? A mohl bych si zahrát na ten klavír a kde je kapelník? Víte, on studoval konzervatoř a rád by si zahrál.“
„No, koncertem bych tuto chvíli nenazvala, ale vystoupení katedrální scholy za doprovodu těchto nástrojů, ano – toto se uskuteční ve 23 hod. A jinak se účastníte Noci kostelů, kdy se návštěvníkům naskýtá možnost prohlédnout si kostely nejen v ostravsko-opavské diecézi, ale v celé naší republice i v jiných státech Evropy (na Slovensku, v Rakousku, v Nizozemí, v Německu). No a v naší katedrále máte možnost seznámit se s historií stavby, prohlédnout si výstavu liturgických předmětů, rouch, výstavku prací dětí z výtvarného kroužku, ale také se zaposlouchat do duchovní hudby – produkce scholy- tj. mládeže, scholičky – menších dětí, ale i vnímat tóny krásného nástroje varhan. Můžete také obdržet los, který skrývá výhru a to výstup na věž katedrály. A určitě v neposlední řadě je zde také možnost zamyslet se nad svým životem, nad smyslem života a třeba i proč věřící do těchto chrámů chodí, proč se zde modlí….“
„Aha.“
Chvíle ticha – mladící usedají tiše do první lavice.
„Paní, a víte co? Já bydlím, tady hned vedle tohoto kostela a musím Vám říct, že jsem v kostele, i v tomto, poprvé.“
„No vidíte, všechno je jednou poprvé.“
„A paní, já Vám musím říct, že je to bomba.“
Jeden z rozhovorů, který se odehrál během Noci kostelů. Zvláštní pocit setkat se s lidmi, kteří nikdy nebyli v kostele, a přesto přišli. Co asi hledají? Klid, porozumění, povzbuzení, Boha? Nebo třeba přišli jen tak ze zvědavosti – i to může být důvod a třeba i prvotní krok za Tím, který nám říká: „Pojďte za mnou a já Vás občerstvím.“ U všech lidí byl patrný zájem, zájem poznávat, seznámit se, přiblížit se dobru.
Martina
A jaká skutečně Noc kostelů v katedrále Božského Spasitele byla?
Program zahájil Mons. František Václav Lobkowicz, biskup ostravsko opavské diecéze, přivítal všechny účastníky a společnou motlitbou za Ostravu Noc kostelů otevřel.
Hned po zahájení vystoupila katedrální scholička. Děti zaspívali divákům i otci biskupovi.
Mládež farnosti předvedla divadelní scénku ze Starého zákona "Jonáš", Divadelní scénka byla transponována do dnešní moderní doby a ukázala, jak i my, v naší době, přistupujeme k řešení vážných problémů.
Schola při katedrále Božského spasitele S.M.O.K. předvedla rytmickou část svého repertoáru - písně upravené žánrově do alternativního folk-rockového hávu. Vidoeozáznam vystopení můžete shlédnout na těchto odkazech
Během komentované prohlídky se zájemci seznámili se zajímavou historií stavby a dlouhodobým vývojem interiéru.
Vyvrcholením večera byl varhanní koncert Lukáše Kubenky, českého varhaníka a hudebního pedagoga, který předvedl na hlavních varhanách a na chórových varhanách skladby J. S. Bacha, Miloslava Kabeláče, Luise Vierneho,.Maxe Regera a dalších.
Interier kostela byl slavnostně vyzdobena a doplněn o výstavky bohoslužebných předmětů, liturgických rouch, baldachýnu, historie zvonů, práci dětí a působení p. Aloise Musila v ostravské farnosti.
Kostel svatého Václava, který je nejstarší stavbou na území Ostravy, již tradičně přivítal velký počet návštěvníků Noci kostelů.
Komentované prohlídky kostela, výstavy týkající se historie kostela a prohlídka liturgických knih, kancionálů a Biblí se těšily velké pozornosti návštěvníků.
Největší událostí pátečního večera však bylo vystoupení scholy pod vedením p. Lukáše Kubenky, s komentovanou ukázkou gregoriánského chorálu, která prostor kostela zcela zaplnila posluchači. Nádherný latinský zpěv v akusticky dokonalém prostředí gotického chrámu byl zážitkem pro všechny zúčastněné.